תרמו לנו

מודל "הורים במרכז"

"הורים במרכז" הינו בית קהילתי המעניק ליווי, תמיכה, ייעוץ, טיפול ותוכניות העשרה להורים לילדים בגיל הרך החל משלב ההריון ועד גיל 6 שנים. מודל "הורים במרכז" החל לפעול בדצמבר 2011, זאת לאחר תהליך תכנון אסטרטגי ממושך שארך שנתיים ובוצע על ידי וועדת-על של שותפות חיפה-בוסטון בשיתוף עם עיריית חיפה (מחלקת חינוך והמחלקה לשירותים חברתיים) וכן שותפים ברמה הארצית (ג'וינט אשלים, משרד הבריאות והתוכנית הלאומית). השכונות אשר נבחרו למודל הינן קרית אליעזר ובת גלים בחיפה.  

מטרת העל של המודל הינה צמצום ומניעת סיכון בקרב ילדים, באמצעות עבודה מניעתית עם הוריהם, מתוך הבנה כי המפתח למניעה ולטיפול הינו בעבודה עם ההורים עצמם בראשית ההורות. 

הייחודיות במודל הינה ביכולתו להתייחס אל ההורה כאדם הזקוק לסיוע, תמיכה ובעיקר נראות והתייחסות אליו כאדם באשר הוא ולא רק להיותו הורה. כלומר, אין התייחסות להורה כסוכן שינוי של הילד.

העבודה במודל נחלקת לחמישה תחומים:

  1. תכניות קהילתיות: מטרתן לאפשר התפתחות של קהילה מועצמת ופרואקטיבית אשר מהווה, בין היתר, פלטפורמה להמשך עבודה הדרכתית, מניעתית, וטיפולית בהתאם לצורך המשפחה. 
  2. תכניות תהליכיות קבוצתיות: קבוצות העוסקות בנושאים מגוונים בהן ניתנת הזדמנות לרכישת מיומנויות הוריות, הפגת בדידות הורית ולמידת עמיתים. הקבוצות מיועדות להורים ולילדים או להורים בלבד.  
  3. תכניות פרטניות: מענה הדרכתי ייעוצי באופן פרטני, משפחתי או דיאדי.  
  4. הדרכות לאנשי מקצוע ברוח מודל הורים במרכז – לעבודה מיטבית עם הורים לילדים בגיל הרך. 
  5. אירוח גני ילדים – למתן מענה לקידום אוריינות, סינון ואיתור ילדים עם קשיים שפתיים והעשרה וחוויה.

 

המודל מתמקד בהורים וילדים מגיל לידה עד גיל שש שנים מתוך הכרה בכך שהתפתחות הילד בגיל הרך מניחה את היסודות להתפתחותו הפיזית, הרגשית, החברתית והקוגניטיבית. 

לפרטים והרשמה

    בודק...